Kısa Bilgi

Otobiyografi ÖrneğiOtobiyografi Örneği
Otobiyografi; Kişinin kendi hayatını anlattığı yazıya otobiyografi denir. Otobiyografide doğumdan itibaren otobiyografinin yazıldığı ana kadar yaşananlardan anlatmaya değer olanlar yazılır. Edebiyat, sanat, siyaset, spor vb. alanlarda ünlü bir kişi; diğer insanlarca bilinmeyen yönlerini, başarısını nelere borçlu olduğunu ve nasıl kazandığını anlatmak amacıyla otobiyografisini yazar. Otobiyografi her ne kadar öznel bir anlayışla kaleme alınsa da gerçekler göz ardı edilmemelidir.

OTOBİYOGRAFİ SORU KAĞIDI
A.KİMLİK BİLGİSİ: Adınız Soyadınız : Doğum Yeriniz : Doğum Tarihiniz : Baba Adı ve Soyadı : Anne Adı ve Soyadı : B.OKUL ÖNCESİ YAŞAM: 1. İlk eviniz ve yaşadığınız yerler: 2. Aileniz ve aile bireylerinin belirgin özellikleri: 3. Ailenizin mutlu ve mutsuz olduğu zamanlar ve nedenleri: 4. En iyi arkadaşınız kimdi: 5. Çok hoşlandığınız ve sıkça hatırladığınız olay: 6. Sizi çok etkileyen ve üzen olay: 7. Gezip gördüğünüz yerlere ilişkin izlenimleriniz: 8. Bunlar dışında hatırladıklarınız: C.OKUL BAŞLADIKTAN SONRAKİ YAŞAM 1. Okula ilk başladıktan sonraki duygularınız: 2. En çok ve en az sevdiğiniz dersler: 3. Sevdiğiniz ve severek yaptığınız işler: 4. Okul yaşamınızda en çok hoşunuza giden olay: 5. Okula ilişkin olarak sevmediğiniz işler: 6. Size göre iyi bir öğretmen hangi özellikleri taşımalı: 7. Okulda öğretilmesini istediğiniz konular var mı: 8. Bunların dışında okula ilişkin olarak belirtmek istedikleriniz: 9. Okula başladığınızdan bu yana ev yaşamınız ve aile bireylerinizle ilişkiniz nasıl sürdü: D.GELECEĞE İLİŞKİN DÜŞÜNCELERİNİZ: 1. Okulu bitirdikten sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz: 2. İş meslek konusundaki düşünceleriniz nelerdir: 3. Kendinize uygun iş ve meslekleri tanıyor musunuz: 4. Geleceğe dönük düşüncelerinizde etken olan olaylar nelerdir: 5. Bunların dışında eklemek istediğiniz bir şey var mı:

OTOBİYOGRAFİ (ÖZ GEÇMİŞİNİZ) NUMARANIZ : ADINIZ VE SOYADINIZ : İLKOKULDAKİ HAYATINIZ : a)- Sınıf başkanlığı, kol başkanlığı gibi görevler yaptınız mı ? Evet :_____________ Hayır :_______________ Diğer :________________ b)- Temsillerde görev aldınız mı ? Evet :_____________ Hayır :_______________ Diğer :________________ c)- Milli bayramlarda konuşma yaptınız mı ? Evet :_____________ Hayır :_______________ Diğer :________________ d)- İlkokulda hiç unutmadığınız bir anınız var mı ? Nedir ? _______________________ _____________________________________________ Büyüyünce ne olmak isterdiniz ? ( Meslek adını belirtiniz )---------------- Hayatta en çok sevdiğiniz şey nedir ?-------------------- Hayatta hiç sevmediğiniz şey nedir ?-------------------------------- Büyük ve ünlü kişilerden kimlere özenirsiniz ? Kimin gibi olmak istersiniz ?------------------------ HAYATINIZI KISACA YAZINIZ :----------------------------


Örnek otobiyografi


CAN DÜNDAR
Tek çocuktum. 60'larda 6'ıncı ayın 16'sında saat 6'yı 56 geçe, 06 trafik kodlu şehirde doğdum. Bu 6'lar hayat boyu peşimi bırakmadı. Can Bartu'dan ad takmışlar; adımı ve tutacağım takımı seçme şansım olmadı. 21 Mayıs 1963.Ankara'da bir ihtilal günü, stüdyoda babam ve annemle... Doğduğumda anayasa kabul edileli birkaç hafta olmuştu ve Menderes'in asılmasına birkaç ay vardı. Anayasayı 10 yaşıma gelmeden budadılar, 30'uma varmadan Menderes'in itibarını iade ettiler. * * * Haziran 1961 tarihli Cumhuriyet: Bizim evi basan selin haberi manşette... Daha göbek bağımın ucu kurumadan evin önünden akan boklu dere taştığından bütün zıbınlarımı sel aldı; çıplak doğdum denilebilir. Annem babam memurdu. Annemin "daire"sinde, facit hesap makinalarıyla, DMO damgalı daktilolar arasında büyüdüm. Yandaki bina Tuslog'tu. Birtakım kızgın gençler üç günde bir gelip bağırır, çağırır, taşlarlardı. 68 kuşağıyla orada tanıştım. * * * Kreş yılları- (1964) Usluydum. Sabah bir koltuğun üzerine bırakırlar, akşam gelip oradan alırlardı. Utanılacak kadar normaldim. Hiçbir oyuncağımı kırmadım, zil çalıp kaçmadım, Ayşegül'lerimi yırtmadım. Şimdi onları tek tek oğlum yırtıyor. Pazar'ları Ankara'da banyo günüydü. Koca odun parçalarıyla zor yanan kazanların kaynar sularında tuğla büyüklüğünde yeşil sabunları kafama yiye yiye yıkandım. Babamdan fiske yemedim, ama annem feci keseler ve vurdu mu çınlatırdı. Babamla 6. yaşgünümde-Lunaparkta alnıma yazısını bırakan kazanın izlerini silmeye çalışıyoruz.(16.06.1966)Ulus'ta Santral Bebe'den giyinirdim. 5 yaşımda teyzem beyaz puantiyeli kırmızı gömleğimin üzerine maşrapayla su dökünce ilk kez intiharı düşündüm. Sonra vazgeçtim. 6 yaşımda feci bir trafik kazası geçirdim. Bir minibüs taklalar atarak geldi ve içinde bulunduğumuz Citroen'in üstüne çöktü. Arabanın motoru dizlerime bindi, kafam ön cama geçti. Alnıma çizili yara, alın yazısı değil, kaza kalıntısıdır. * * * Handan halamla lunaparkta (23.09.1967)Sünnet davetiyem...Bir yaşgünümde sünnet oldum. Sünnet davetiyemin üzerinde baltasıyla bir adam ve kenarda bekleyen kedi figürü vardı. "Maşallah" yazılı şapka giydim. 3-5 arabalık konvoyla kısa bir Ankara turunun ardından Hacı Bayram'a gittik. Tören Harita müdürlüğünün bahçesindeydi, ama aksilik işte, Haziran ortasında yağmur yağdı. Neyse ki top ve saat geldi de hediye, sevindim...Nazım Hikmetin Otobiyografisi
1902'de doğdum doğduğum şehre dönmedim bir daha geriye dönmeyi sevmem üç yaşımda Halep'te paşa torunluğu ettim on dokuzumda Moskova'da komünist Üniversite öğrenciliği kırk dokuzumda yine Moskova'da Tseka-Parti konukluğu ve on dördümden beri şairlik ederim kimi insan otların kimi insan balıkların çeşidini bilir ben ayrılıkların kimi insan ezbere sayar yıldızların adını ben hasretlerin hapislerde de yattım büyük otellerde de açlık çektim açlık gırevi de içinde ve tatmadığım yemek yok gibidir otuzumda asılmamı istediler kırk sekizimde Barış madalyasının bana verilmesini verdiler de otuz altımda yarım yılda geçtim dört metre kare betonu elli dokuzumda on sekiz saatta uçtum Pırağ'dan Havana'ya Lenin'i görmedim nöbet tuttum tabutunun başında 924'de 961'de ziyaret ettiğim anıtkabri kitaplarıdır partimden koparmağa yeltendiler beni sökmedi yıkılan putların altında da ezilmedim 951'de bir denizde genç bir arkadaşla yürüdüm üstüne ölümün 52'de çatlak bir yürekle dört ay sırtüstü bekledim ölümü sevdiğim kadınları deli gibi kıskandım şu kadarcık haset etmedim Şarlo'ya bile aldattım kadınlarımı konuşmadım arkasından dostlarımın içtim ama akşamcı olmadım hep alnımın teriyle çıkardım ekmek paramı ne mutlu bana başkasının hesabına utandım yalan söyledim yalan söyledim başkasını üzmemek için ama durup dururken de yalan söyledim bindim tirene uçağa otomobile çoğunluk binemiyor operaya gittim çoğunluk gidemiyor adını bile duymamış operanın çoğunluğun gittiği kimi yerlere de ben gitmedim 21'den beri camiye kiliseye tapınağa havraya büyücüye ama kahve falıma baktırdığım oldu yazılarım otuz kırk dilde basılır Türkiye'mde Türkçemle yasak kansere yakalanmadım daha yakalanmam da şart değil başbakan filân olacağım yok meraklısı da değilim bu işin bir de harbe girmedim sığınaklara da inmedim gece yarıları yollara da düşmedim pike yapan uçakların altında ama sevdalandım altmışıma yakın sözün kısası yoldaşlar bugün Berlin'de kederden gebermekte olsam da insanca yaşadım diyebilirim ve daha ne kadar yaşarım başımdan neler geçer daha kim bilir. 11 Eylül 1961 / Doğu Berlin.

Otobiyografi Örneği, Otobiyografi Örnekleri, Örnek Otobiyografi, Otobiyografi,

Kısa, Kısaca, Kısa Bilgi, Hakkında Bilgi, Nedir,